FOTO: Štangljevo kolo položili v krsto
9.10.2011 | 17:30
Gorazda Štanglja je v zadnjih metrih poslovilne dirke čakal špalir dečkov in mladincev novomeškega kluba Adria Mobil.
Poslovilne dirke so se udeležili številni slovenski kolesarji, med drugimi tudi Grega Bole, Kristjan Koren in Borut Božič.
Novo mesto - Čeprav je bilo nebo nad Glavnim trgom v Novem mestom danes popoldne bolj kislo, se je kolesarski as Gorazd Štangelj v velikem slogu simbolično poslovil od dirkanja v poklicnem kolesarstvu. 38-letnega Novomeščana je na poslovilni dirki spremljala množica ljubiteljev kolesarstva, udeležili pa so se jo tudi številni slovenski kolesarji, ki so še zadnjič dirkali skupaj s Štangljem.
Kolesarji so se sprva pomerili v kvalifikacijah, dvanajst najboljših pa se je uvrstilo v finale. Poleg Štanglja (Astana) so bili na štartu finala še Borut Božič (Vacansoleil-DCM), Kristjan Koren (Liquigas-Doimo), Grega Bole (Lampre-ISD), Vladimir Miholjevič (Acqua & Sapone), Blaž Jarc, Tomaž Nose (oba Adria Mobil), Jure Zrimšek, Luka Mezgec (oba Sava), Klemen Štimulak, Jan Polanc (oba Radenska) in Simon Pavlin (Alert-X). Dirka je bila dolga dvanajst krogov v dolžini približno 700 metrov, ob koncu vsakega kroga pa je izpadel najpočasnejši kolesar.
V zadnjem krogu sta se za zmago udarila Štangelj in njegov dolgoletni sotekmovalec Miholjevič, a na koncu je, kot se za tako dirko spodobi, zmago slavil novomeški šampion. Ko se je pripeljal v cilj, ga je čakalo presenečenje, saj so njegovo kolo simbolično položili v krsto, s čimer je Štangelj po petnajstih letih končal kariero vrhunskega kolesarja in ob tem komajda zadrževal solze. Kot je dejal vsem zbranim, bo še naprej ostal povezan s kolesarstvom, saj naj bi v prihodnje postal športni direktor kazahstanskega moštva Astana, za katerega je vozil v zadnjih letih. Njegova velika želja pa je tudi pomoč novomeškemu klubu Adria Mobil, saj ima ogromno izkušenj, ki bi jih rad prenesel na mlade kolesarje.
Besedio in fotografije: R. N.
starejši najprej | novejši najprej
Komentarji (10)
9.10.2011bicicleta
Gorazdu gre poleg vseh čestitk za dosežene uspehe tudi zahvala, da je bilo Novo mesto po mednarodni (svetovni) karieri danes deležno lokalnega dogodka, ki ga vsaj v športu na ta način ni poznalo. Hvala mu za zgled, povezovanje z ljudmi, ki delajo v športu in vse, kar bo še naredil v kolesarstvu.
9.10.2011Tone
Tudi plenilka državnega premoženja iz LDS-a,se je s prirepci prikazala v NM...
9.10.2011korli
sej ta ni nikol nič dosegu
9.10.2011gledalec
Vsekakor veliko več, kot bi jih v 100 letih, če bi jih aktivno živel, dosegel ti, korli, he, he
9.10.2011kraljmatjaž
Bravo za vse
10.10.2011kren
So se ldsovci pasel
10.10.2011Kolesar
Gorazd, čestitke! Naj šport zmaga. Lahko rečem le, da si bil eden najbolj zanesljivih športnih kolegov, vedno pripravljen pomagati. To dobro vedo tudi športni klubi v tujini. Z globokim spoštovanjem ti želim še veliko uspeha in sreče v prihodnosti.
11.10.2011anonymous
Hmm, ampak tudi mene zanima - brez cinizma ali omalovažujočih tonov, ampak povsem resno - kaj točno je pravzaprav Gorazd Štangelj dosegel v svoji karieri? Sicer pa vso srečo v nadaljevanju življenja, česarkoli se bo pač že lotil...
11.10.2011Dolenjka
Anonymous, le nekaj njegovih dosežkov: dvakratni članski državni prvak v cestni vožnji (1995 in 2010), 11x je nastopil na dirki po Italiji, še večkrat je branil slovenske barve na SP. Skopiram še odlomek iz članka na Siol Sportalu: Ni prav veliko kolesarjev, ki bi imeli ob koncu svoje športne poti za seboj tako izjemno kariero. Štangelj je svojo profesionalno pot začel leta 1997 v ekipi Krka. Leta 1999 je prestopil v italijansko ekipo Mobilvetta-Northware, leta 2000 v Liquigas, po dveh sezonah pa v ekipo Fassa Bortolo. Vseskozi je nastopal za italijanske ekipe in leta 2004 dirkal za Saeco. Sledile so štiri sezone v ekipi Lampre (2005-2008), od koder se je na polovici sezone 2009 vrnil v Liquigas. Zadnji dve sezoni je nastopal za Astano. V članski karieri je kar štirinajstkrat nastopil na svetovnem prvenstvu in se najvišje povzpel leta 2000, ko je v Plouayu zasedel 13. mesto. Tistega leta je tudi slavil zmago na dirki za pokal Melinda, etapno zmago na dirki Midi Libre ter zmago na posamičnem kronometru dirke po Avstriji, kjer je imel en dan oblečeno tudi rumeno majico. Sezona 2000 je bila zagotovo njegova najboljša v karieri. Z leti je Štangelj postal eden izmed redkih zelo cenjenih in spoštovanih pomočnikov najboljšim.
11.10.2011občan
Gorazd je bil v kolesarki karavani izjemno cenjen kolesar. To, da ima v karieri samo 11? zmag ne pove nič, saj je ravno na njegov račun veliko njegovih sotekmovalcev zmagovalo. Saj bi lahko ostal v neki slovenski ali kakšni drugi slabši ekipi in pobiral zmage, ampak njemu to ni bil cilj. če samo pogledate za kakšne velike ekipe je vozil, tudi zadnja leta, to vse pove o njegovi veličini.
FOTO: Nova cvičkova princesa je Tjaša Metelko
ned, 13.5.2012
Kazenske ovadbe zaradi žaljivih komentarjev na spletu
ned, 13.5.2012
Strojanovi bi se vrnili v Ambrus, tam jih nočejo
tor, 15.5.2012
Voznik v smrtni nevarnosti
čet, 17.5.2012
FOTO: Obudili Novomeški tek
pon, 14.5.2012
Proti hitri cesti tudi zbor občanov
Ups!!!: Jan, zabremzaj malo... Vseh podrobn...
Genska banka kočevarskega sadnega bogast...
gregor : Bravo staroselci, tako se dela! Bravo...
Zvečer slovesnost ob obletnici manevrske...
tine: bilo je zelo lepo, vmes sem šel še...
Dragatuški tamburaški orkester Dobreč že...
zarja: Čestitam! Poplačale so se vam vse...
Društvu za razvijanje prostovoljnega dela...
SLAVC: NAJVIŠJE PRIZNANJE SO DOBILI KER SO Z...
Ste naročnik?
Izpolnite obrazec za brezplačen dostop do tiskane izdaje Dolenjskega lista na spletu


















































