Podelili prvo Deklico s piščalko in razglasili Hufnaglovo leto
8.2.2012 | 17:15
Kočevje - Na prireditvi Deklica s piščalko, ki jo je pripravila občina Kočevje v počastitev kulturnega praznika, so razglasili prvega prejemnika priznanja občine Kočevje Deklica s piščalko, sklenili Jarmovo leto 2011 in razglasili kulturno leto 2012.
Za prvo Deklico s piščalko, ki jo občina Kočevje podeljuje za strokovno odličnost na področju umetnosti, humanističnih znanosti in kulture, so bili nominirani kipar Stanislav Jarm, kulturi delavec Matjaž Matko in zbor Deorina, podelili pa so jo posthumno oktobra lani preminulemu kiparju Jarmu, katerega bronasta skulptura na Trgu sv. Jerneja v Kočevju nosi enako ime, kot so ga nadeli priznanju.
V kulturnem programu, ki je sledil razglasitvi prejemnika nagrade, ki je namenjena ljudem s Kočevske, ki so ime Kočevja ponesli v slovenski, evropski in tudi širši prostor, so nastopili: Trio Instrumentalis, Erik Šuler in Vera Danilova, prepleten z njihovimi nastopi pa je potekal tudi interaktivni performans projekt Potem, v katere so igralec Gašper Jarni, plesalca Gregor Guštin in Urša Vidmar ter članice KUD Godba Kočevje vzpostavljali paradigme in konotacije z znanimi Jarmovimi deli in likovnimi umetniki, ki so ustvarjali in ustvarjajo na svetovni sceni.
Sledil je slavnosti nagovor župana Vladimirja Prebiliča, pred ogledom Pregledne razstave Jarmovega leta 2011, na kateri bo do marca v mali dvorani Pokrajinskega muzeja Kočevje na ogled, kaj vse se je v Kočevju dogajalo v okviru Stanislavu Jarmu posvečenega leta 2011, so v počastitev spomina na gozdarja dr. Leopolda Hufnagla, ki je revolucionarno posegel na področje gospodarjenja z gozdovi, letošnje leto v Kočevju razglasili za Hufnaglovo leto.
Kot je v svojem govoru povedal župan, je Hufnagel vnesel več kulture v naravo s tem, da se je zoperstavil splošno uveljavljeni praksi sekanja gozdov na golo in vpeljal izvirno obliko prebiralnega, sonaravnega gospodarjenja z gozdovi, s čimer se je že koncem 19. stoletja v Sloveniji začelo obdobje aktivnega in načrtnega naravovarstva.
M. Leskovšek-Svete
FOTO: Na 16. finalu slovenskih salamiad zmagoslavje Šentjernejčanov
ned, 20.5.2012
Tudi na Vigredi so pele pesti
pon, 21.5.2012
Na prehodu za pešce zbila otroka. Ste videli nesrečo?
pon, 21.5.2012
Umrl delavec iz Bosne in Hercegovine
pon, 21.5.2012
FOTO: Vinska vigred bo zagotovo tudi prihodnje leto
pon, 21.5.2012
Zaradi nesreče cesta zaprta
sten: Ja nč, zgleda,da bomo moral Otočani...
Od četrtka Lidl tudi v Novem mestu
3456se: super!
Kdo bo boljši v tretjem finalnem spopadu...
Rado: Komaj čakam na prestižni dvoboj...
Tudi na Vigredi so pele pesti
butec &butec: Pa, pretepa menda ni bilo....
Z ukradenim avtom na mejo. Spet kradli...
butec &butec: Kdo je že alergičen na baker?
Ste naročnik?
Izpolnite obrazec za brezplačen dostop do tiskane izdaje Dolenjskega lista na spletu







