kronika

Četudi si ga pil zvečer, lahko naslednje jutro "napihaš"

16.4.2015 | 18:00 | M. M.

ilustrativna slika (Foto: PU Novo mesto, arhiv DL)

ilustrativna slika (Foto: PU Novo mesto, arhiv DL)

Na Cesti Krških žrtev v Krškem so policisti v minuli noči ustavili voznika avtomobila in mu zaradi očitnih znakov alkoholiziranosti odredili preizkus. 49-letnik je imel v litru izdihanega zraka 1,04 miligrama alkohola (2,16 g/kg). Odvzeli so mu prostost in ga odpeljali v prostore za pridržanje. O kršitvi bodo z obdolžilnim predlogom seznanili sodišče, danes poročajo s PU Novo mesto.

"Pil sem večer prej"

Policisti Postaje prometne policije Novo mesto so včeraj okoli 11. ure med kontrolo prometa v bližini Drnovega ustavili 34-letnega voznika tovornega vozila in mu prav tako »ponudili« alkotest. V litru izdihanega zraka je imel 0,28 miligrama alkohola (0,58 g/kg). Kršitelj je policistom povedal, da tega dne alkohola ni užival, je pa alkoholne pijače pil prejšnji večer. Zakon o pravilih cestnega prometa določa, da poklicni voznik motornega vozila, kadar opravlja ta poklic, v cestnem prometu ne sme imeti alkohola v organizmu.

V povprečju se 0,07 miligrama v litru izdihanega zraka (0,15 grama alkohola na kilogram krvi) razgrajuje eno uro. Če je imel nekdo opolnoči 0,95 miligrama v litru izdihanega zraka (2 grama alkohola na kilogram krvi), bo zjutraj ob 7. uri imel še vedno 0,48 miligrama v litru izdihanega zraka (1 gram alkohola na kilogram krvi), dopoldne pa še vedno nad 0,24 miligrama v litru izdihanega zraka (0,5 grama) in bo še vedno "nevaren" udeleženec v prometu, pojasnujejo in opozarjajo policisti.

0,24 miligrama v litru izdihanega zraka, kot dodajajo z novomeške PU, pomeni:

•Opazovani objekti se vam zdijo bolj oddaljeni, kot so v resnici. To pomeni, da pripeljete v ovinek s preveliko hitrostjo in zamujate s spreminjanjem smeri, zato lahko vozilo zanese v ovinku.

•Pojavi se t. i. rdeča slepota. Vedno težje zaznate rdečo luč na semaforju, luči za označevanje vozila, zavorne luči, označbe za oviro na cesti itd.

•Zmanjševati se začne sposobnost hitrega preusmerjanja pogleda z enega predmeta na drugega.

•Prilagajanje naglim svetlobnim spremembam je vedno težje. To pomeni, da vas lahko zasenčene luči vozila, ki pripelje nasproti, začasno oslepijo.

•Bistveno sta zmanjšani pozornost in zmožnost pravočasnega reagiranja. To pomeni, da je pot ustavljanja daljša. Če pri hitrosti 50 km na uro pritisnete na zavoro sekundo kasneje, se pot ustavljanja vozila podaljša za 14 metrov.

•Pojavijo se motnje ravnotežja, kar je zlasti nevarno za tiste, ki se vozijo na vozilih z dvema kolesoma.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava