novice

Fides vztraja pri jutrišnji stavki zdravnikov, ministrica in premier pozivata k dialogu

27.5.2015 | 08:30 | STA, M. M.

ilustrativna slika (Foto: M. l., arhiv DL)

ilustrativna slika (Foto: M. l., arhiv DL)

Ljubljana - Zdravniški sindikat Fides vztraja pri za jutri napovedani stavki. Preprečil bi jo lahko le dogovor z vladno stranjo, s katere pa, kot pravijo v sindikatu, na njihovo napoved stavke sploh ni bilo nobenega odgovora. Čeprav so se v zadnjem času dvakrat obrnili tudi na kabinet predsednika vlade, dialog ni bil vzpostavljen, opozarjajo.

V Fidesu ugotavljajo, da je dosežena najnižja stopnja socialnega dialoga doslej. Po napovedi stavke na svoj predlog za sporazumno rešitev stavkovnih zahtev niso dobili nobenega odgovora ali protipredloga, je pojasnil pravni zastopnik sindikata Bojan Popovič.

Po besedah predsednika sindikata Konrada Kuštrina ne skrivajo, da zahtevajo višje plače, a motiv za stavko je širši. V Fidesu pojasnjujejo, da gre v bistvu za boj za pravice pacientov in ohranitev javnega zdravstvenega sistema. Želijo, da bi bila stavka spodbuda in opozorilo vladi, naj začne reforme. Brez resnih reform ne le zdravstvenega sistema, ampak tudi javne uprave in plačnega sistema, bo Slovenija nazadovala, je dejal.

Ponovil je, da zahtevajo takojšnje priznanje modre knjižice, ki vključuje standarde in normative zdravniškega dela. Tudi zahteve, ki zadevajo zdravnike - uravnotežena razporeditev njihovih obveznosti znotraj delovnega časa in ustrezna razporeditev njihovega dela in počitkov -, bodo po Kuštrinovih besedah v korist bolnikov. Njihove zahteve bolnikom prinašajo pravice, ki jih imajo po zakonu o pacientovih pravicah, a jih zaradi obstoječega sistema ne morejo uresničevati, je dodal.

O tem bodo, če bo tudi jutrišnja stavka minila brez odziva na vladni strani, poskušali do jeseni v koordinaciji zdravniških organizacij prepričati civilno družbo in politične stranke. Po Kuštrinovih besedah upajo, da bodo dobili zadosten konsenz in razumevanje, "da se zdravniki v tem trenutku borimo predvsem za bolnike in bodo spremembe prinesle v sistem dovolj denarja, da se tudi popravijo zdravniške plače". Dodatnih stavkovnih aktivnosti v tem času ni pričakovati, po jeseni pa bi lahko aktivnosti še stopnjevali.

Sicer pa se v Fidesu z ministrstvom za zdravje očitno razhajajo tudi glede dogovorjenega na sestanku v aprilu. Z zapisnikom iz sestanka, ki so ga pripravili na ministrstvu, se namreč na zdravniški strani ne strinjajo in trdijo, da za obravnavo standardov in normativov niso bile imenovane nobene strokovne skupine.

Kot je dejal Kuštrin, za to tudi ni nobene potrebe, ker je modra knjižica končan dokument, natančno pa je predvideno, kdo in na kakšen način lahko predlaga spremembe. Pri tem je Kuštrin poudaril, da pri modri knjižici ne gre za sindikalni dokument, ampak vladni, saj je nastal v delovnih skupinah mešanih strokovnjakov, ki ju je imenovala nekdanja ministrica Zofija Mazej Kukovič.

Pacientom, ki bi bili jutri zaradi stavke deležni nevšečnosti, se v Fidesu vnaprej opravičujejo. Po Kuštrinovih besedah je organizacija delovnega procesa v času stavke sicer stvar vodstva zdravstvenih zavodov, so pa kolege prosili, da na najzahtevnejša triažna mesta postavijo najizkušenejše zdravnike.

Na dan stavke bodo opravljeni vsi nujni primeri oz. storitve, brez katerih bi prišlo do nepopravljivega poslabšanja zdravstvenega stanja pacienta. Prav tako ne bodo odpadli neurgentni pregledi in posegi za osebe do 18. in nad 65. letom starosti, pri čemer lahko ne bo upoštevan vrstni red naročenih pacientov in ne bo zagotovljen maksimalni dovoljeni čakalni čas.

Vodstva zdravstvenih zavodov so tudi pozvali, naj odpovedovanje nenujnih storitev izpeljejo strogo po pravilih vodenja čakalnih seznamov tako, da se pacientom, ki so bili naročeni za ta dan, zagotovi oskrbo prvi naslednji delovni dan, ostale paciente v čakalni vrsti pa se ustrezno zamakne za en delovni dan.

Kuštrin je pojasnil, da naj bi se glede na sestanke, ki so jih imeli v večjih zavodih, ob članih stavki pridružili tudi drugi kolegi, saj gre za timsko delo. Jutri naj bi tako po Popovičevih besedah stavkalo od 15 do 20 zaposlenih v zdravstvu.

Delo zdravnikov pa bo nemoteno potekalo na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Na spletni strani inštituta so zapisali, da njihov sindikat Fides podpira stavkovne zahteve, vendar bo zaradi narave dela tudi v času stavke to potekalo nemoteno in brez sprememb na posameznih oddelkih.

Ministrica zavrnila očitke

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc zavrača očitke zdravniškega sindikata Fides o nepripravljenosti na dialog. Začetek pogajanj bo možen, ko bodo standardi in normativi pripravljeni in bodo tudi kadrovsko ter finančno ovrednoteni. Če pa je mišljeno, da mora zgolj podpisati modro knjižico, pa na takšno izsiljevanje ne more pristati, pravi.

Kot je včeraj dejala v izjavi za javnost, je stavka legitimna pravica sindikata. Dodala pa je, da je nezakonita, saj ni kršena nobena kolektivna pogodba ali kateri koli akt, ki ga vlada ne bi izpolnjevala. Zato stavka tudi ne bo plačana.

Po njenih besedah je predsednik zdravniškega sindikata Fides Konrad Kuštrin že ob nedavni enourni stavki zdravnikov jasno povedal, da gre samo za pritisk na vlado. "Na žalost se ta pritisk stopnjuje," ugotavlja ministrica. Pri tem zavrača očitke, da se s predstavniki zdravnikov ne bi pogovarjali.

Kot je navedla, so se na prvem srečanju s predstavniki zdravniških organizacij 4. marca dogovorili, kako bodo v delovnih skupinah pripravljali priporočila za standarde in normative na podlagi t. i. modre knjižice. Gre za zbir standardov in normativov, ki so ga pred časom objavile zdravniške organizacije.

Delovna skupina je bila imenovana 9. aprila s posebnim sklepom. Dan kasneje je bil sestanek na ministrstvu za javno upravo, kjer sta se z ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem zavzela, da se izhodiščno vrednotenje družinskih zdravnikov izenači z drugimi zdravniki.

Dogovorjeno pa je bilo tudi, da se delo v delovnih skupinah nadaljuje in pospeši ter da se potem, ko bodo delovne skupine končale delo, ti standardi in normativi kadrovsko ter finančno ovrednotijo. To pa bi bila podlaga za pogajanja s predstavniki sindikatov zdravniških organizacij.

Delovna skupina se je na prvem skupnem sestanku sestala 20. aprila. Dogovorili so se o oblikovanju treh podskupin: za sekundarno in terciarno raven, za primarno raven ter za zobozdravstvo. Prva se je sestala 5. maja in bo do konca tega meseca pripravila prvo poročilo.

Ko so se pozanimali, kako poteka delo v ostalih dveh delovnih skupinah, pa so za primarno raven od Igorja Muževiča, sicer tudi predsednika sindikata družinskih zdravnikov Praktik.um dobili odgovor, da standardov in normativov ne bodo pregledovali, ker je ustrezno to, kar piše v modri knjižici. A ministrica opozarja, da so v modri knjižici pomanjkljivosti in tudi ni narejena za vse vrste dejavnosti.

Cerar zdravnike poziva k dialogu z ministrstvom

Premier Miro Cerar je včeraj izrazil podporo zdravstveni ministrici Milojki Kolar Celarc pri pripravah na sprejem ukrepov za reformo zdravstva. Ob tem je Cerar zdravstveno stroko, ki je napovedala stavko, pozval h konstruktivnemu dialogu z zdravstvenim ministrstvom in ocenil, da stavka v tem primeru ne prispeva k iskanju rešitev.

Cerar ob pripravi zdravstvene reforme od vseh deležnikov pričakuje razumevanje, saj da gre pri tem v danih javnofinančnih okoliščinah ter nakopičenih organizacijskih težavah v slovenskem zdravstvu za težaven proces, so sporočili iz premierjevega kabineta.

Ta proces pa terja "predvsem kooperativnost pri iskanju najboljših in dolgoročno naravnanih rešitev v dobro pacientov in zdravstvenih delavcev", je zapisal premier in ocenil, da stavka ne prispeva k iskanju rešitve.

Obenem je premier znova izpostavil napovedi ministrice, da je že v teku priprava celovite analize zdravstvenega sistema, ter da se Kolar Celarčeva obenem že približuje željam sindikata in bo v skladu z realnimi možnostmi te tudi upoštevala pri njihovem uresničevanju.

Cerar je tako sindikate pozval k dejanskemu dialogu za iskanje rešitev, ki so "predvsem v prid pacientom in ustvarjanju zaželenih delovnih razmer zdravstvenih delavcev"..

Zdravniki zahtevajo sprejem standardov in normativov, ki so jih zdravniške organizacije pripravile leta 2008. Poleg tega zahtevajo višje plače. Povprečna plača zdravnika trenutno po besedah predsednika Fidesa Konrada Kuštrina znaša 1,89 povprečne slovenske plače. Da bi dosegli cilj, trikratnik povprečne slovenske plače, se bi jim morala plača povišati za okoli 40 odstotkov.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava