dolenjska

Otroci ustvarjali iz odpadne embalaže Tetra Pak

3.10.2015 | 19:20 | L. M.

Ekološka akcija v Vrtcu Sonček v Šmarjeti, ko so malčki ustvarjali iz odpadnega materiala. (Foto: Arhiv DL)

Ekološka akcija v Vrtcu Sonček v Šmarjeti, ko so malčki ustvarjali iz odpadnega materiala. (Foto: Arhiv DL)

Začel se je letošnji, že deseti, projekt Eko-paket, namenjen kreativnemu ustvarjanju iz odpadne embalaže Tetra Pak.

Otroci v ekovrtcih in ekošolah bodo ustvarjali oblačila, obutev in modne dodatke ter druge dekorativne in praktične izdelke. V Sloveniji s pravilnim ločevanjem odpadne embalaže Tetra Pak dosegamo 35-odstotni delež, najbolj uspešni v Evropi pa celo 80-odstotnega.

Eko-paket je eden najstarejših projektov v programu Ekošola, letos ga organizirajo deseto leto zapovrstjo. Glavni cilj projekta je ozaveščanje mladih, njihovih učiteljev, profesorjev, mentorjev, pa tudi staršev, da odpadno embalažo Tetra Pak (ali KEMS – kartonsko embalažo za mleko in sokove) odlagamo v rumeni zabojnik ali rumeno vrečko za odpadno embalažo. Vzporedni del projekta pa je namenjen domiselnemu ustvarjanju praktičnih in dekorativnih predmetov iz te vrste odpadne embalaže, letos so to oblačila, obutev in modni dodatki. Najboljše bodo predstavili na zaključnem dogodku na sejmu Altermed v Celju marca prihodnje leto. Učenci višjih razredov in srednješolci pa so vabljeni, da predvsem raziskujejo, iz česa je izdelana embalaža Tetra Pak in kaj nastane po njeni predelavi.

Več kot 75 odstotkov odpadne embalaže Tetra Pak je namreč sestavljeno iz kartona, zato po recikliranju nastane največ surovine za nove izdelke, ki omogoča izdelavo papirnatih robčkov in brisač, toaletnega papirja, kartonske embalaže za jajca, tulce, pisarniški papir in podobne izdelke. Pobudnik projekta Eko-paket v Sloveniji je podjetje Tetra Pak, organizirajo pa ga s sodelovanjem programa Ekošola in mrežo Eko-Iniciativa. Lani so prejeli kar 200 predlogov kreativnih izdelkov.

Predelava odpadne embalaže Tetra Pak v Sloveniji in po svetu

Na svetu vsako leto reciklirajo več kot 650 tisoč ton odpadne embalaže Tetra Pak. Najbolj uspešni so v Belgiji in Luksemburgu, kjer reciklirajo kar 80 odstotkov odpadne embalaže Tetra Pak. V Sloveniji znaša delež recikliranja 35 odstotkov, z doslednim ločevanjem in zbiranjem odpadne embalaže »od vrat do vrat« se ta delež povečuje.

Pomembno je, da izpraznjeno embalažo Tetra Pak stisnemo, saj tako zavzame v kuhinji, šolah in vrtcih ter zabojniku na ekološkem otoku do 20-krat manj prostora. S tem zmanjšamo število odvozov. Prav tako je pomembno, da v zabojnike odlagamo popolnoma izpraznjeno embalažo, saj umazana ali neizpraznjena embalaža otežuje nadaljnjo reciklažo.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava