novice

Mladi letos povzročili kar 522 prometnih nesreč

18.8.2016 | 18:00 | J. S.

Ilustrativna fotografija (arhiv DL)

Ilustrativna fotografija (arhiv DL)

Ljubljana - Po vsej Sloveniji bo prihodnji teden – od ponedeljka pa do petka – potekala preventivna akcija Agencije za varnost prometa na temo hitrosti. Z akcijo želijo v agenciji osveščati vse udeležence v prometu o nevarnostih prehitre in neprilagojene vožnje, še posebej pa mlade, ki zaradi svoje neizkušenosti povzročijo vedno več prometnih nesreč. V času preventivne akcije bo policija izvajala nadzor na cestah.

V javnosti močno odmevajo zadnje tragične prometne nesreče na slovenskih cestah, ki so vzele kar nekaj mladih življenj. Žal je v večini vzrok takšnih žalostnih dogodkov še vedno neprilagojena hitrost. Število prometnih nesreč, kjer so povzročitelji ali žrtve mladi, pa je čedalje več. Vsi, ki smo udeleženci v cestnem prometu, se moramo zavedati odgovornosti, ki jo nosimo, ko se usedemo za volan, na motor, na kolo ali preprosto, ko stopimo na cesto, pravijo na agenciji.

Kar vsaka peta prometna nesreča od skupaj 10.380 prometnih nesreč se je v letošnjem letu namreč zgodila zaradi neprilagojene hitrosti. V teh nesrečah je umrlo 24 ljudi, 170 je bilo hudo telesno poškodovanih in 1.118 lažje telesno poškodovanih. Mladi, stari do 24 let, so povzročili kar 522 prometnih nesreč.

Neprilagojena hitrost je pogosto povezana tudi z nekaterimi drugimi vzroki prometnih nesreč, kot so nepravilna stran oziroma smer vožnje, nepravilnosti pri prehitevanju in izsiljevanje prednosti. Predvsem znotraj naselij je že manjša kršitev omejitev hitrosti pomembna za varnost ranljivejših udeležencev v prometu. Izven naselij – na avtocestah - pa je problematična kombinacija hitre vožnje ter kratke varnostne razdalje med vozili.

»Na Agenciji smo prepoznali problematiko hitrosti in mladih voznikov zato smo v tretjemu delu preventivne akcije Hitrost, ki bo potekala od 22. do 28. avgusta 2016, dali poudarek predvsem na mladih, ki zaradi svoje neizkušenosti, potrebo po dokazovanju in testiranju lastnih sposobnosti velikokrat uresničijo ravno na cesti. Kljub temu, da je mladost čas nepremišljenosti in dokazovanja, je takšno ravnanje v prometu lahko usodno. Naj hitra vožnja ne postane način za zadovoljitev želje po adrenalinu,« je ob začetku akcije poudaril Igor Velov, direktor Agencije.

Glavno sporočilo akcije “Če si divjak, nisi junak!” zavzema konkretno stališče do prehitre vožnje, mlade pa opominja na veliko moč, ki jo imajo za volanom. Mladim voznikom želijo sporočiti: BODI JUNAK IN Z ODGOVORNO VOŽNJO VARUJ ŽIVLJENJA! Naj postane varna in odgovorna vožnja junaška vožnja, so med drugim še sporočili z Agencije za varnost prometa.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava