gospodarstvo

Bo država končno pomagala pri oroševanju?

17.5.2017 | 09:30 | B. B.

Boštjan Kozole (Foto: B. B., arhiv DL)

Boštjan Kozole (Foto: B. B., arhiv DL)

Dve zaporedni pozebi sta sadjarje spravili na kolena (Foto: B. B., arhiv DL)

Dve zaporedni pozebi sta sadjarje spravili na kolena (Foto: B. B., arhiv DL)

Ljubljana, Krško - Sadjarstvo je na dnu, na katerem še ni bilo, je na odboru državnega zbora za kmetijstvo glede posledic pozebe, ki je najbolj prizadela sadjarstvo, včeraj izpostavil podpredsednik Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS Boštjan Kozole. Vabljeni gostje na seji odbora so pozvali predvsem k sistemskim rešitvam in k hitri pomoč najbolj prizadetim.

Kot poroča STA je Kozole, sicer direktor krškega podjetja Evrosad, na seji odbora izpostavil, da smo pri sistemskih rešitvah v zadnjih 20 letih popolnoma zaspali. "V zadnjih dveh tednih so aktivnosti v to smer izjemno močne in če bo to, kar smo v ponedeljek pripeljali do sklepov na delovni skupini, realizirano, potem lahko naredimo velik zasuk."

Pokrili polovico naložbe?

Spomnil je, da so na Južnem Tirolskem letos z oroševanjem pred pozebo zaščitili 20.000 hektarjev pridelovalnih površin. Zaveda se, da tega v Sloveniji ni moč urediti čez noč, a prepričan je, da se lahko s projektom oroševanja začne že prihodnje leto. "S protitočnimi mrežami smo v zadnjih desetih letih postopoma prekrili večji del tržnih pridelovalnih površin. Trenutno je na mizi predlog, da bi država oroševanje podprla s 50 odstotki, zgornja meja pa bi bila 85 odstotkov sredstev. Ostalo bi pokril lastnik. Kot je poudaril Kozole, mora biti prisotna tudi odgovornost posameznikov, a je spomnil, da v nekaterih državah tudi ministrstvo poskrbi za to infrastrukturo.

Državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Tanja Strniša je opozorila, da je dvoletna pozeba nekatere kmetije že pahnila v nevarnost obstoja. Ministrstvo tudi letos predvideva pripravo interventnega zakona, ki bo imel vse primerljive ukrepe kot lani. Gre torej za znižanje oz. odpis najemnim pri skladu kmetijskih zemljišč, finančno pomoč, odpis prispevkov, možnost odkupa grozdja z drugih območij za fizične osebe. "Ugotavljamo, da je treba tudi na sistemski ravni preprečiti podobne posledice - da se prepreči posledice pozebe ter da se prepreči dohodkovna tveganja takih naravnih nesreč," je dodala.

Kmetije finančno izčrpane

Posebna delovna skupina obenem predlaga spremembe programa razvoja podeželja, da bi se za namene preprečevanja naravnih nesreč dvignil odstotek sofinanciranja za oroševalne in namakalne sisteme ter protitočne mreže. Predlagajo zvišanje sofinanciranja zavarovalnih premij, ker v vseh primerih ni mogoča aktivna obramba.

Ministrstvo razmišlja tudi o vzpostavitvi posojilne sheme za obratna sredstva kot za reprogramiranje kreditov že v letošnjem letu. "Kmetije, ki so finančno popolnoma izčrpane, se ne morejo odločiti za investicije. Zato smo se odločili za posojila z nizko obrestno mero. V primeru investicij za ogrožen kmetije pa omogočiti dovolj dolg večleten moratorij, da se vzpostavi neko normalno poslovanje," je dodala Strniša.

Poudarila je, da so pohiteli tudi z izplačili za lansko pozebo. Danes in v ponedeljek je Agencija za kmetijke trge in razvoj podeželja upravičencem izdala odločbe, v sredo pa lahko že pričakujejo denar na računu. Kmetijsko in finančno ministrstvo se bosta potrudili za izplačilo plačil za območja z omejenimi dejavniki že v letošnjem letu, neposrednih plačil pa takoj v začetku prihodnjega leta.

Še lanski dolgovi

Toni Koršič iz Sadjarskega društva Artiče je opozoril, da je bila več kmetom lani napačno ocenjena in da se napake do danes navkljub pozivom, niso popravile. "Določene kmetije so tudi že v izvršilnih postopkih, saj iz preteklega leta še ni bil realiziran sklep odpisa prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje," je dejal in dodal, da so avstrijski sadjarji po lanski pozebi dobili po 2500 evrov za hektar do 75 odstotkov poškodovanih sadovnjakov, za bolj poškodovane pa celo 4000 evrov za hektar.

Prizadeti čebelarji

Čebelarji so imeli lani 50-odstotni izpad pridelka, letos pa bo zaradi pozebe ta še večji, je opozoril Jure Justinek iz Čebelarske zveze Slovenije. Letos so preko zime izgubili okoli 20 odstotkov čebeljih družin, zato bo letos izpad še večji, prizadete so namreč paša akacije, lipe in kostanja.

Sindikat za rizični sklad

Boris Orešek iz Sindikata kmetov Slovenije je predlagal ustanovitev rizičnega sklada na kmetijah, da bi vanj v dobrih letih nakazovali svoja sredstva, ki bi jih potem koristili za posledice naravnih nesreč ter za investicije in bi bil ta sklad izvzet iz dohodnine. Za letos pa sindikat predlaga odpis katastrskega dohodka zaradi škode po pozebi.

Vlada naj pripravi program

Člani odbora so sprejeli več sklepov, s katerimi so med drugim predlagali vladi, da pripravi spremembe programa razvoja podeželja za obdobje 2014-2020 na področju investicij v preprečevanje škod pri naslednjih pozebah in ostalih naravnih nesrečah.

Odbor je naložil vladi, naj prek nepovratnih sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in državnega proračuna v programu razvoja podeželja za obdobje 2014-2020 zagotovi višje stopnje sofinanciranja naložb za prilagajanje podnebnim spremembam v namakalne sisteme, sisteme oroševanja, protitočne mreže in rastlinjake.

Kmetijskemu ministrstvu so naložili, naj ob sprejemanju naslednjega proračuna zagotovi sredstva za zvišanje zavarovalne premije za trajne nasade na 50 odstotkov, naj oškodovanim vinarjem omogoči nakup grozdja z drugih vinorodnih območij in naj začne postopek posodobitve rajonov v vinarstvu.

‹ nazaj

Komentarji (2)

17.5.2017 1 (1) (0)OceniKmetovalec 
Ko je treba kriti izgube, je treba cukati državo (Državljane) za rokav in cviliti za denar. Ko se delijo dobički, pa vse v lasten žep. Namesto, da bi Evrosad v preteklih letih sam izgradil oroševalne sisteme, je počakal da vse skupaj propade.
18.5.2017OceniMiran 
Se strinjam s komentarjem. Vlagali bi dobiček, pa direktor bi kak cenejši avto vozil , pa živel skromno.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava