27. marec 2023 05:19 RSS facebook
spletno.urednistvo@dolenjskilist.si (07) 39 30 500
14.5.2019 | 20:05
Govorniki na prvem dnevu slovensko-britanskega prijateljstva so bili črnomaljski župan Andrej Kavšek, princ Edward in Borut Pahor (z leve).
Gornji Suhor pri Vinici - Marca lani, teden dni pred 73-letnico strmoglavljenja britanskega bombnika B 24 Liberator VI, v katerem je bilo sedem britanskih letalcev ter po eden novozelandski in avstralski, so v Gornjem Suhorju predsednik Slovenije Borut Pahor, veleposlanica Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske v Sloveniji Sophie Honey ter takratna črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič nedaleč od kraja, kamor je padlo letalo, odkrili ploščo. Z njo so počastili spomin na pet letalcev, ki so 31. marca leta 1945, na velikonočno soboto, izgubili življenja, in na štiri, ki so preživeli.
Lani je predsednik Pahor dejal, da je odkritje spominskega obeležja odraz močne želje po trajnem miru in morda bo prav Gornji Suhor postal kraj slovensko–britanskega prijateljstva. Prav te besede pa so nekatere navedle na idejo o tovrstnem prijateljstvu, ki je dozorela v letošnjem letu.
Prvi dan slovensko–britanskega prijateljstva so v Gornjem Suhorju pri Vinici obeležili danes popoldne. Udeležila sta se ga tudi predsednik države Borut Pahor in njegova kraljeva visokost princ Edward grof Wesseški, najmlajši sin britanske kraljice Elizabete II. Kot je v nagovoru dejal predsednik Pahor, je srečen, ker so razglasili dan prijateljstva, ki ga čaka slavna prihodnost. Princ Edward pa se je zahvalil, da smo v Sloveniji prav Gornji Suhor izbrali za kraj rojstva slovensko–britanskega prijateljstva. In to ne le zaradi letalcev, ki so doživeli nesrečo, ampak tudi zaradi domačinov, ki so jim pomagali. Britanska veleposlanica v Sloveniji je prebrala del pisma nečaka enega od ponesrečenih letalcev, ki ga je napisal, ko je na internetu prebral članek o tem, da so v Gornjem Suhorju odkrili obeležje v spomin strmoglavljenemu letalu. Črnomaljski župan Andrej Kavšek pa je dejal, da bo slovesnost postala tradicionalna. Vsakokrat naj bi se je udeležil tudi eden od članov britanske kraljeve družine.
V kulturnem programu so nastopili pevski zbor iz dragatuške osnovne šole ter člani dragatuške folklorne skupine. Gill Wraight, ki skupaj z možem Dennisom že več kot 10 let živi v Beli krajini in neguje slovensko–britansko prijateljstvo, pa je v obeh jezikih prebrala pesem.
Besedilo in fotografije: M. Bezek Jakše