Krka ostaja na prestolu, kralj pa odhaja

11.6.2011 | 23:00 | B. B.

Krka : Union Olimpija 64:57 (17:7, 25:28, 39:37)

Slavje se začenja ... (Foto: B. B.)

MVP finala Zoran Dragić je v drugi četrtini s pravim slalomom takole osmešil Bertansa in Jagodnika.

Murić je postal že pravi Novomeščan. Poleg treh naslovov s Krko, je  letos s Šolskim centom Novo mesto postal tudi srednješolski prvak.

Murić je postal že pravi Novomeščan. Poleg treh naslovov s Krko, je letos s Šolskim centom Novo mesto postal tudi srednješolski prvak.

"Na voljo sem imel le dve možnosti: ali naj me obrijejo ali pa naj  postanem trener Zvezde," je novo pričesko, za katero so v slačilnici poskrbeli kar njegovi fantje, pojasnil Džikić. Za "partizanovca" po duši odločitev ni bila težka.

"Na voljo sem imel le dve možnosti: ali naj me obrijejo ali pa naj postanem trener Zvezde," je novo pričesko, za katero so v slačilnici poskrbeli kar njegovi fantje, pojasnil Džikić. Za "partizanovca" po duši odločitev ni bila težka.

Slavje se je nadaljevalo pred dvorano Marof, kjer je prvake pričakala množica navijačev in novomeški župan Alojzij Muhič.

Več v fotogaleriji ...

Novo mesto - Košarkarji Krke so pred prepolnimi tribunami dvorane Leona Štuklja v fantastični atmosferi v peti tekmi finala državnega prvenstva s 64:57 ugnali Union Olimpijo, ubranili lanski in še četrtič v zgodovini kluba osvojili naslov državnega prvaka. Tretjič v finalu proti Olimpiji, tretjič z rezultatom 3:2.

Po veliki zmagi je trener novomeškega moštva, s katerim je letos osvojil slovenski superpokal, zaigral na finalnem turnirju lige NLB, dobil pokal eurochellenge in državno prvenstvo, Aleksandar Džikić, napovedal slovo Krki in Novemu mestu. Ne sicer še povsem uradno, a najbližje končnemu dogovoru z enim najbolj vročih trenerjev v Evropi ta hip naj bi bil litovski Lietuvos Rytas. V turški Pinar Karsiyaki bo kariero nadaljeval Goran Ikonić, v belgijskem Antwerpen Giants pa Dušan Djordjević.

Olimpija zrela za minus 20

Kot na vseh prejšnjih tekmah finala je Krka tudi tokrat začela bolje. Olimpija je bila ponovno »zrela« za podobno razliko kot v začetku četrte tekme pred dvema dnevoma v Stožicah, a so bili domači košarkarji za odtenek manj zbrani in prednost je nehala naraščati po koncu prve četrtine pri 17:7.

Uvod druge četrtine so zaznamovale številne napake obeh ekip, a bržkone tudi najlepša poteza finala, za katero je poskrbel MVP serije Zoran Dragić. Odgovoril je Gregory, ki je pri izidu 19:9 za Krko s šestimi zaporednimi točkami Olimpijo  približal na 16:20, a je Ikonić je s trojko za 23:16 dal vedeti, da lahko Krka igra tudi bolje.

Mrk pred polčasom

A ni. Zaključek polčasa je pripadel Olimpiji. Po drugi trojki Ilievskega, koše pa so dodali še Jagodnik, Gregory in Šermadini, so Ljubljančani z delnim izidom 12:0 dohiteli krkaša in celo povedli z 28:23. K sreči za Krko, je šel polčas h koncu, koš kapetana Balažića pa je tudi nekako popravil vtis pred nadaljevanjem (25:28).

Za Krko, pri kateri je imel Dragić že tri osebne napake, ni bil začetek polčasa nič kaj obetaven. Prve točke iz igre je za Novomeščane šele v 5. minuti drugega polčasa dosegel Djordjević (29:33), Ljubljančani pa so s trojkama Jagodnika in Ožbolta ter koši Ilievskega in Bertansa do koncu 26. minute priigrali prednost 37:29.

Čvrsta cona in mirna roka

Nato pa se je euroligašem ustavilo. Conska obramba Krke je vzdržala vse napade do konca tretje četrtine, Drobnjak, Djordjević, Dragić in Pavić (na parketu je bil še Ikonić) pa so nizom desetih zaporednih točk v zadnjih štirih minutah četrtine Krko ob bučni podpori s tribun ponovno popeljali v vodstvo 39:37.

Olimpija je sicer še enkrat prišla povsem blizu, ob koncu 34. minute je Gregory zadel za 41:42, a je njegovo moštvo že pred tem, po komaj dobrih dveh minutah igre v zadnji četrtini, izpolnilo bonus, kar so izbranci Aleksandra Džikića tokrat znali izkoristiti. Na črti prostih metov sta se najprej izkazala Ikonić in Booker, nato je dvakrat iz igre zadel še Balažić, nalet Krke pa je s trojko tri minute in pol pred koncem tekme za 54:43 zaključil Djordjević.

Booker pomiril Džikića

A bi bilo še vse odločeno. Udrih je s trojko dve minuti pred koncem Olimpijo približal na 52:57. Džikić se je vidno razburjen odzval z minuto odmora, a ga je Booker že v naslednjem napadu na najlepši način pomiril s trojko za 60:52.

Na 54:60 je znižal Markota, Olimpiji pa je upanje na preobrat 20 sekund pred kocem s trojko obudil mladi Bertans (57:60). Djordjević je 17 sekund pred kocem na črti prostih metov ohranil mirno roko (62:57), Markota je na drugi strani zgrešil trojko, Dragić ujel svojo 13 odbito žogo(!) in nato še podal Bookerju za njegovo zadnje zabijanje v sezoni za 64:57.

Boljši v skoku, več na črti

Novomeščani so v zadnji četrtini izvajali kar 14 prostih metov, pri katerih pa si tokrat niso privoščili toliko napak, kot na prejšnjih tekmah, le tri. Krka sicer močno odstopa po številu prostih metov, izvajali so jih kar 28, Ljubljančani 14, prepričljivo pa so dobili tudi skok, s kar 39:25.

Dvorana Leon Štukelj, gledalcev 2800, sodniki: Pukl, Boltauzer (oba Maribor), D. Javor (Ljubljana).

Krka: Ikonić 6 (3:4), Murič 3 (3:4), Pavič 4 (0:2), Djordjević 13 (2:2), Dragić 12 (4:6), Booker 8 (3:4), Drobnjak 4 (2:2), Balažič 14 (3:4).

Union Olimpija: Ilievski 8, Gregory 12, Jagodnik 9 (2:2), Šermadini 5 (5:6), Markota 4, Bertans 6 (1:2), Ožbolt 8 (3:4), Udrih 5.

Prosti meti: Krka 20:28, Union Olimpija 11:14.

Met za tri točke: Krka 4:17 (Ikonić, Booker, Balažič, Djordjević), Union Olimpija 6:21 (Ilievski 2, Jagodnik, Bertans, Ožbolt, Udrih).

Osebne napake: Krka 22, Union Olimpija 24.

Pet osebnih: Jagodnik (38.), Udrih (40.).

Izjave po tekmi

Aleksandar Džikić, trener Krke: "Pred zadnjo finalno tekmo smo poskušali misliti le na srečanje, nič o naslovu prvaka in dobro se je zaključilo.Zelo sem srečen in zadovoljen, saj se nam je dobro delo skozi celo sezono izplačalo. Ti fantje, ki sem jih treniral, so veliki ljudje ter odlični košarkarji in zelo sem vesel, da sem lahko delal z njimi."

Zoran Dragić, najkoristnejši igralec finala lige Telemach: "Tekma je bila seveda zelo težka, saj je na peti tekmi zmaga vedno imperativ. Srečanje smo spet začeli dobro in visoko povedli, tako kot vse ostale štiri tekme, potem pa spet doživeli nerazumni padec, ki ga je Union Olimpija izkoristila za delni izid in vodstvo ob polčasu. Mi smo se nato bolj zbrali in povedli, s cono v zadnji četrtini pa upočasnili tempo igre, zadevali proste mete, s katerimi smo imeli celo sezono težave in zasluženo osvojili naslov prvaka lige Telemach."

Miro Alilović, trener Uniona Olimpije: "Tekmo smo spet izgubili zaradi Krkinega skoka v napadu, kjer sta tehtnico v dolenjsko korist prevesila Jure Balažič in Zoran Dragić. Izvajali smo tudi premalo prostih metov in delali neumnosti, ko je bila Krka v bonusu. Poraz je neuspeh, saj je bil cilj osvojitev naslova prvaka lige Telemach, a smo imeli kljub temu odlično sezono, kateri je, žal, manjkala pika na i. Krka je zasluženo dobila to finalno serijo in ji zato čestitam za uspeh."

Goran Jagodnik, kapetan Uniona Olimpije: "Čestitke Krki za naslov prvaka lige Telemach. Za nami je težka, a uspešna sezona, čeprav nam je zelo žal za izgubljeni finale. Dali smo vse od sebe, a je malo zmanjkalo."