novice

Koalicija za 120 občin

4.9.2013 | 12:10

Tudi na območju Jugovzhodne Slovenije in Posavja bi se število občin ob novi zakonodaji precej zmanjšalo. (Foto: arhiv DL)

Tudi na območju Jugovzhodne Slovenije in Posavja bi se število občin ob novi zakonodaji precej zmanjšalo. (Foto: arhiv DL)

Ljubljana - Minister za notranje zadeve in predsednik DL Gregor Virant je ob robu sestanka koalicije pojasnil, da je od predsednikov koalicijskih strank dobil podporo projektu reorganizacije občin. Po pripravljenem predlogu občine ne bi smele imeti manj kot 5000 prebivalcev, tako bi bilo občin okoli 120 namesto današnjih 212, je dejal Virant.

Potem ko so Virantu zeleno luč za projekt reorganizacije občin dali predsedniki koalicijskih strank, se bo v naslednjem koraku minister odpravil še v poslanske skupine in skušal podporo dobiti še med poslanci. Kot je Virant danes vnovič poudaril, je projekt reorganizacije zelo koristen in nujen.

Obenem je tudi že objavljen predlog sprememb zakona o financiranju občin, ki vsem občinam jemlje skupno okoli sto milijonov evrov na račun manjšega deleža od pobrane dohodnine in manjšega sofinanciranja skupnih občinskih uprav. Po poročanju Dnevnika gre za "pravo malo revolucijo v sistemu financiranja občin", bolj pa je naklonjen občinam z več prebivalci kot tistim z večjo površino. Kot piše časnik, v Združenju občin Slovenije in v Skupnosti občin Slovenije o predvidenih spremembah še niso uradno obveščeni, menijo pa, da so predlogi centralistično naravnani.

V predlogu spremembe zakona je predvideno, da bo država za občine namenila le še 50 in ne več 54 odstotkov pobrane dohodnine, s čimer bi država prihranila 86 milijonov evrov na leto, ostalih 14 milijonov evrov pa bi prihranili z znižanjem sofinanciranja skupnih občinskih uprav s 50 na 30 odstotkov. Minister v svojem predlogu občinam tudi predlaga, naj zmanjšanje sredstev od dohodnine nadomestijo z novim davkom na nepremičnine ter z neko povsem novo občinsko takso "za posebno rabo javnih površin v lasti občine". Po predlogu se prav tako spreminja izračun primerne porabe občine tako, da se zmanjšuje pomen podatkov o raznolikosti območja in prebivalstva posamezne občine, povečuje pa se vpliv števila prebivalcev. Predlog zakona je tako bolj naklonjen občinam z več prebivalci kot tistim z večjo površino, piše Dnevnik.

Predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar je za časnik dejal, da je zgrožen nad tem, da občinam denar jemljejo, ne nižajo pa jim stroškov. Spremembe po njegovih besedah vodijo v siromašenje občin, ki so še "edini blažilec socialnih stisk prebivalstva". Tako kot Žagar tudi predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj meni, da bi omenjeni predlogi prispevali k centralizaciji Slovenije. "Kvaliteta Slovenije je v urejenem podeželju in to bi veljajo ohranjati in spodbujati, ne pa uničevati," je dejal Smrdelj.

Predstavniki občin po poročanju časnika pričakujejo, da jih bo ministrstvo s predlaganimi spremembami seznanilo na petkovem sestanku.

STA

‹ nazaj

Komentarji (8)

4.9.2013Ocenimedo  
no in kam oziroma katere občine se bodo združile s šentjernejsko bomo spet imeli referendum spet zaplete za ali proti ukinitvam občin no pa saj je denarja dovolj joj joj kaj nas še čaka kdaj se bo pa kaj ukrenilo na področju gospodarstva ja kam pa zaposleni na občinah morda pa na zavod ja ja ja
4.9.2013OceniJon 
Virantova predvolilna poteza, volitve se bližajo, vsi skupaj rešujejo svojo kožo. Odvračanje od pravih problemov. Trojka se napoveduje jeseni. To je to.
4.9.2013OceniTilen 
Jaz sploh ne vem kaj so šli sploh drobit Slovenijo na preko 200 občin. Včas smo jih imeli samo 60 in je bilo čisto v redu. Jasno pa ni imel vsak petelin svoje občine, to je pa res....
4.9.2013Ocenirobinho 
združit podgurje z Belo krajino in sedež v Metliko kjer je že nekdaj bil sedež
4.9.2013OceniTifossi 
se strinjam, ker z Novim mestom itak ni kompatibilno
4.9.2013Oceninande 
Bravo vlada, je bil že skrajni čas. V Beli krajini je dovolj ena občina, ne pa da imamo 3. Ostane naj 1 občina + 2 izpostavi. Delo naj se združi, 70% zaposlenih (vključno z 2 županoma oz. županjima in tajnicama) iz vseh občin naj dobi odpoved.Ostane naj en občinski svet, ki pa mora imeti minimalno število predstavnikov iz vsake od prej obstoječih občin. Ko bi se rešilo to, bi šli pa naprej na šole in vrtce. Eden ravnatelj oz. ravnateljica je čisto zadosten oz. zadostna za dva vrtca ali pa dve osnovni šoli. Po istem principu bi bilo treba urediti celoten javni sektor, tu mislim predvsem na zavode, razne agencije in ostale ustanove, ki so same sebi namen,
4.9.2013Oceniizjava 
Svojčas je nek neworški politik ob obisku Slovenije menil, da bi Slovenija potrebovala enega dobrega župana. Seveda, če bi vse funkcijoniralo, kot bi bilo treba.
4.9.2013Ocenimia 
Pa sej imamo Zoki Zokija nje.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava