košarka

Jaka v podaljšku spodrezal krila Olimpiji

22.5.2014 | 23:00 | Besedilo in fotografije: B. B.

Krka : Union Olimpija 85:81 (20:13, 42:33, 63:54, 72:72)

Novo mesto - Košarkarji Krke so v finalu državnega prvenstva v podaljšku s 85:81 ugnali Union Olimpijo in povedli z 1:0 v zmagah. Junak tekme je bil Jaka Klobučar s 26 točkami, od katerih jih je 8 dosegel v zadnjih petih minutah.

Pritisk finala je v uvodnih minutah bolje izkoristila Olimpija, povedla s 7:0, a je Krka kmalu zadihala bolj sproščeno in sredi četrtine odgovorila z nizom 14 zaporednih točk za 18:11 in mirno nadaljevanje. Do konca polčasa je četa Aleksandra Džikića z atraktivnimi potezami navduševala domačo publiko in še nekoliko povišala prednost.

V začetku tretje četrtine je Krka prišla do najvišje prednosti na tekmi 52:37, za 15 točk pa je vodila še v 29. minuti (61:46). Olimpija je delovala frustrirano in zdelo se je, da se bodo branilci naslova sprehodili do prve zmage. A namesto, da bi nasprotniku vzeli voljo do boja, so z nekaj napakami dopustili, da so se Ljubljančani začeli vračati v igro.

Najprej sta trojki zadela Brodnik (sredi zadnje četrtine je moral zaradi poškodbe stegenske mišice s parketa) in Salin, zatem pa je z nizom sedmih zaporednih točk na prelomu tretje in četrte četrtine Olimpija zaostanek znižala na vsega 59:63 ter nato predvsem po zaslugi Omića in Dina Murića Krki ves čas tesno dihala za ovratnik.

Edo Murić je imel pol minute pred koncem rednega dela priložnost, da s črte prostih metov zapečati usodo Olimpije, a je po pravi reviji napak, ki so zaznamovale zadnje minute, tudi on dvakrat zgrešil in na semaforju je ostalo 72:69.

Bolj natančno roko je imel njegov brat Dino, sicer Olimpijin junak tekme z neverjetnimi 20 skoki in 16 točkami. Pri zaostanku za tri točke je Olimpija štiri sekunde pred koncem akcijo začela iz avta pod Krkinim košem, Joksimović je podal Muriću, ta pa je s krila zadel trojko za podaljšek.

Takrat je na sceno stopil Klobučar, ki je klub dvema trojkama Marinellija poskrbel, da je bila Krka ves čas korak pred tekmecem. Dve minuti pred koncem se je najprej spretno dokopal do žoge in v protinapadu položil za 79:75, kar je publika pozdravila s skandiranjem "Jaka, Jaka," slabo minuto pred koncem je hladnokrvno zadel s poldistance za 81:78, nato pa kakih deset sekund pred koncem še petič na tekmi ukradel žogo, stekel protinapad in ga "zaključil" z dvema prostima metoma za končnih 85:81.

Naslednja tekma bo v soboto v Tivoliju.

Dvorana Leona Štuklja, gledalcev 1500, sodniki: Boltauzer (Maribor), Majkič (Hrastnik), Nedović (Kranj).

Krka: Lapornik 4, Rojc 2, Bečirović 12 (3:4), Murić 10 (2:5), Pavić 4, Booker 10 (3:6), Hukić 7 (0:1), Buljan 10, Klobučar 26 (12:14).

Union Olimpija: Rupnik 9, Marinelli 12, Joksimovič 1 (1:2), Brodnik 9, Salin 16 (5:7), Murić 16 (3:5), Omić 14 (2:2), Drobnjak 4.

Prosti meti: Krka 20:30, Union Olimpija 11:16.

Met za tri točke: Krka 5:20 (Buljan 2, Bečirović, Booker, Hukić), Union Olimpija 10:28 (Marinelli 4, Salin 3, Rupnik, Brodnik, Murić).

Osebne napake: Krka 20, Union Olimpija 28.

Pet osebnih: Bečirović (40.), Omić (45.).