novice

Kmalu vrhunec cvetenja alergene ambrozije

18.8.2015 | 15:45 | STA, M. M.

Foto: B. D. G., arhiv DL

Foto: B. D. G., arhiv DL

Ljubljana - Z drugo polovico avgusta prihaja vrhunec cvetenja ambrozije, ki velja za eno najbolj alergenih rastlin. Alergijski rinitis, ki ga povzroča, se pri večini kaže z blagimi simptomi, ki se lahko blažijo s kapljicami ali pršili, medtem ko se težje oblike alergij zdravijo z zdravili na recept, pojasnjujejo v Lekarniški zbornici Slovenije.

Alergijski rinitis je po navedbah lekarniške zbornice pogosta bolezen, ki je diagnosticirana kar pri tretjini odraslih s kronično boleznijo zgornjih dihalnih poti. Gre za vnetje nosne sluznice, povzročeno z alergeni, kot so cvetni prah, pršice, plesni ali delci kože nekaterih živali.

Te snovi, ki jih večina ljudi normalno prenese, pri alergikih povzročijo nepravilni odziv imunskega sistema. Tako začnejo nastajati protitelesa, ki namesto obrambne funkcije v telesu sprožijo vnetne procese, ki se kažejo s prehladom podobnimi znaki, so pojasnili.

Kot so navedli, pri alergijskem rinitisu razlikujemo dve obliki - trajni ali celoletni alergijski rinitis, ki nastane kot odgovor na plesni, živalske alergene ali pršice, ter občasni ali sezonski alergijski rinitis, ki je posledica preobčutljivosti na alergene, kot je cvetni prah. Sezonski alergijski rinitis ljudsko imenujemo tudi seneni nahod, saj je ljudem včasih največ težav povzročal maja in junija, ko je v zraku veliko cvetnega prahu in peloda.

Sezonski alergijski rinitis se po podatkih lekarniške zbornice danes uvršča na prvo mesto med kroničnimi nenalezljivim boleznimi. Za alergijskim vnetjem nosne sluznice in očesne veznice namreč trpi približno 30 odstotkov Evropejcev, v desetih letih pa naj bi se ta delež že povzpel nad 50 odstotkov.

Čeprav se simptomi običajno kažejo v blažji obliki, lahko močno vplivajo na kakovost bolnikovega življenja, in sicer z motnjami spanja, slabenjem sposobnosti za opravljanje vsakodnevnih opravil ali negativnim vplivom na sposobnost koncentracije in učenja ter posledično na uspešnost pri delu ali v šoli. Prav tako je nezdravljen alergijski rinitis dejavnik tveganja za nadaljnji razvoj astme, opozarjajo v lekarniški zbornici.

Farmacevti bodo v drugi polovici avgusta, ko bo vrhunec cvetenja ambrozije, v sklopu Tedna zdravja, ki se začne jutri, pomagali prepoznavati znake vnetja nosne sluznice, ki ga povzročajo različni alergeni, ter svetovali, kako jih ustrezno blažiti in zdraviti.

Nacionalni koordinator farmacevtske skrbi pri zbornici Bojan Madjar je ob tem pojasnil, da bo ob cvetenju ambrozije, ki se razrašča na opuščenih zemljiščih, letos svoje pridalo še lepo, toplo vreme, ki botruje k še višjim koncentracijam peloda v zraku.

Ob tem na lekarniški zbornici navajajo, da imajo zaradi znakov, kot so kihanje, srbenje, izcedek iz nosu ali zamašen nos, včasih ljudje težave pri razločevanju med prehladom in alergijskim rinitisom. Kot je pojasnil Madjar, se razlike pojavljajo predvsem v času trajanja simptomov.

Pri prehladu običajno izzvenijo v dveh tednih, pri alergijskem rinitisu pa trajajo, dokler smo izpostavljeni alergenu. Pomembna pomoč pri razlikovanju so tudi sosledje ponavljanja simptomov in sočasne težave z očmi ter srbenje, kar je značilnejše za alergijski rinitis, je še pojasnil.

‹ nazaj

Komentarji (1)

18.8.2015 3 (3) (0)OceniŽalostno 
Pa vendar je vse tako zelo enostavno. Samo uničevati je treba ambrozijo leto za letom, pa se začne počasi sama umikati. Ampak kaj ko jo je največ na občinskih površinah (robovi cest), občinarji pa denar namenjajo vsemu drugemu, le poceni košnji ambrozije ne. Lep primeri je okoli Srebrnič, kjer je iz cestišča že ušla na nekatere njive, kjer jih že skoraj prekriva. Zapomnite si, od tam se bo razlezla POVSOD in ne bo je več mogoče ustaviti. Ljudje bodo masovno obolevali, za žaivino pa krma polna ambrozije ni primerna. Vse samo zato, ker se nekateri delajo norca iz nevarnosti (ali pa to morda v resnici tudi so?). Lastniki zemljišč, občinarji, predvsem pa inšpektorji ki so plačani za ukrepanje, efekta od njih pa nobenega.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava