posavje

Ponoči v Dobovo novi štirje vlaki z begunci

3.11.2015 | 07:35 | STA

Ponoči v Dobovo novi štirje vlaki z begunci

Dobova/Šentilj - Na mejni prehod Dobova so od sinoči od 19. ure do danes zjutraj v spremstvu hrvaških policistov pripeljali še štirje vlaki s skupno 4333 migranti, ki so z vlaki in avtobusi nadaljevali pot proti drugim centrom po državi. Največ, preko 2800, jih je trenutno v nastanitvenem centru v Šentilju.

Begunci, ki so v Dobovo prispeli ponoči, so po opravljenih postopkih evidentiranja ter zdravstveni in humanitarni oskrbi v spremstvu slovenskih policistov z vlaki in avtobusi nadaljevali pot proti Šentilju, Jesenicam in Vrhniki. V sprejemnem centru v Dobovi je trenutno 600 tujcev, na železniški postaji pa nekaj več kot 1100 - tudi ti bodo po opravljenih policijskih postopkih in oskrbi nadaljevali pot proti nastanitvenim centrom v notranjosti države, so sporočili z novomeške policijske uprave.

V ponedeljek zvečer so avstrijski varnostni organi na bivšem starem mejnem prehodu Šentilj sprejeli še 2262 migrantov iz nastanitvenega centra Šentilj, skupno pa so v ponedeljek po podatkih mariborskih policistov sprejeli 6580 prebežnikov.

Zvečer in ponoči so z vlaki in avtobusi iz Dobove, Dobovca in Imena v Šentilj pripeljali novih 2816 migrantov, ki so trenutno v tamkajšnjem nastanitvenem centru, medtem ko sta sprejemna centra v Središču ob Dravi in Gruškovju prazna.

V Šentilju trenutno pričakujejo še vlak s sedmimi vagoni migrantov, ki je iz Dobove krenil malo pred 6. uro. Poleg tega so hrvaški varnostni organi najavili, da bodo na mejni prehod Gruškovje pripeljali pet avtobusov z migranti. Vse bodo registrirali v sprejemnem centru Gruškovje.

V nastanitvenem centru v Lendavi je po podatkih Policijske uprave Murska Sobota 487, v nastanitvenem centru v Gornji Radgoni pa 250 beguncev, sprejemna centra v Petišovcih in Dolgi vasi pa sta trenutno prazna.

Sinoči ob 21. uri je bilo sicer po podatkih uprave za zaščito in reševanje po sprejemnih in nastanitvenih centrih zasedenih 2186 od razpoložljivih 10.279 mest.

Odbor DZ o vključevanju nekdanjih policistov v pomožni sestav policije

Odbor za notranje zadeve bo danes obravnaval predlog novele zakona o delu v policiji, s katerimi bi lahko v pomožno policijo vključili nekdanje in upokojene policiste, ki bi pomagali pri obvladovanju begunske krize. V pomoč se bodo vključili tudi brezposelni, s katerimi bi lahko uprava za zaščito in reševanje začela pogodbe sklepati že danes.

Predlog sprememb zakona o organiziranosti in delu v policiji je v DZ vložila vlada, DZ pa bo o njem odločal po nujnem postopku. S spremembami želi vlada fleksibilneje urediti delo pomožnih policistov, in sicer tako, da se bo lahko v pomožno policijo vključilo že preizkušene, preverjene in usposobljene nekdanje in upokojene policiste do starostne meje, ki je še sprejemljiva za opravljanje nalog v policiji, in sicer se ta starost zvišuje na 60 let. Vlada spremembe predlaga predvsem z namenom, da pridobi večje število pomožnih policistov, ki bi se vključili v obvladovanje begunske krize.

Uprava RS za zaščito in reševanje pa bi lahko že danes začela sklepati prve pogodbe o zaposlitvi brezposelnih, ki bodo v okviru javnih del pomagali pri obvladovanju begunske krize. Gre za okoli 260 oseb, ki bodo opravljale koordinativne naloge, pomagale pri čiščenju sprejemnih in nastanitvenih centrov ter pomagale pri razdeljevanju hrane in drugega materiala.

V novi hrvaški začasni tranzitni center v Slavonskem Brodu bo sicer danes ob 8. uri pripeljal prvi vlak s 1000 begunci iz Opatovca. Begunce naj bi od srede v Slavonski Brod vozili neposredno iz srbskega Šida. Sprejeli naj bi med šest in sedem vlakov s po 1000 ljudmi, kar pomeni najmanj 6000 ljudi dnevno, ki bodo vstopili na Hrvaško in jo tudi zapustili v smeri Slovenije.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava