kronika

Z  mahinacijami v Vinu Brežice si je prislužil 4 leta zapora

22.4.2016 | 08:45 | J. A.

Mihajlo Čule je na sodišče prišel z Iga, kjer je lanskega maja začel prestajati kazen. (Foto: J. A.)

Mihajlo Čule je na sodišče prišel z Iga, kjer je lanskega maja začel prestajati kazen. (Foto: J. A.)

Krško - Zadnji direktor in lastnik Vina Brežice Mihajlo Čule ter njegov sin Zdravko sta kriva oškodovanja upnikov, ponarejanja poslovnih listin in poslovne goljufije, se glasi sodba krškega okrožnega sodišča.

Brežičan Mihajlo Čule si je z navedenimi kaznivimi dejanji prislužil štiri leta na odprtem oddelku zapora, njegov sin Zdravko Čule pa pogojno kazen eno leto in osem mesecev v preizkusni dobi dveh let. Obtoženca morata plačati tudi sodne stroške. Oškodovane družbe iz postopka je sodnica s premoženjsko pravnimi zahtevki napotila na pravdo.

V sodbi so natanko enake kazni, kot jih je predlagalo tožilstvo, s katerim sta oba obtoženca nekaj dni pred predobravnavnim narokom sklenila sporazum.

Šestinšestdesetletni upokojenec Mihajlo Čule, ki je tudi v osebnem stečaju, je že od lanskega maja na prestajanju kazni zapora na odprtem oddelku na Igu. Razlog, da je moral za zapahe, je sodba brežiškega sodišča, ki ji je sledilo tudi višje sodišče v Ljubljani in ga obsodilo na eno leto in dva meseca zaradi lažne overitve listin in preslepitve. Leta 2009 je namreč v zemljiško knjigo vpisal tujo lastnino in jo zastavil za najem 800 tisoč evrov vrednega kredita pri Poštni banki Slovenije. Sporazum, ki ga je prejšnji teden sklenil s tožilstvom, je v enotno kazen zapora (štiri leta) vštel tudi to kazen, kar dejansko pomeni, da bo na prestajanju kazni še dobra tri leta.

Mihajlo Čule, ki je postal lastnik Vina Brežice dve leti pred stečajem (leta 2007), je pred izrekom kazenske sankcije rekel: »Obžalujem vse napake, ki sem jih naredil ob tem, ko sem hotel rešiti firmo. Žal ni uspelo. Upam, da bo moje zdravje toliko zdržalo, da bom tudi to prenesel.«

Stečaj za Vino Brežice, ki se je začel leta 2009, se je zaključil v začetku aprila. Stečajni upravitelj Zlatko Vili Hohnjec je v stečajni masi zbral skoraj 3,5 milijona evrov (večino s prodajo nepremičnin in premičnin), s čimer so poplačali slabo tretjino upnikov. Prednostni upniki so poplačani v celoti, delno pa tudi obresti in ločitveni upniki.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava