kronika

Na Dolenjskem policija okrepila prisotnost in preventivno delo v romskih naseljih

26.8.2020 | 19:45 | STA

Slika je ilustrativna, na njej je romsko naselje Žabjak. (Foto: B. B., arhiv DL)

Slika je ilustrativna, na njej je romsko naselje Žabjak. (Foto: B. B., arhiv DL)

Ljubljana - Policija je na območju Policijske uprave Novo mesto okrepila dejavnosti, tudi preventivno delo v romskih naseljih, je po prvem sestanku delovne skupine za obravnavo romske problematike povedal državni sekretar na notranjem ministrstvu Anton Olaj. A bo moralo miniti vsaj pol leta, da bodo občani v okolici romskih naselij to tudi občutili, je dodal.

Po mnenju omenjene skupine je večji in takojšnji angažma policije v romskih naseljih eden od tistih ukrepov za ureditev romske problematike, ki se jih lahko država takoj loti.

Včasih nemoteno v naselja, danes jih kamenjajo ...

Kot je v današnji izjavi medijem dejal Olaj, ki je bil nekdaj tudi direktor novomeške policijske uprave, je policija v času njegovega delovanja na Dolenjskem vedno nemoteno lahko vstopila v romska naselja, medtem ko danes policijska vozila ob vstopu kamenjajo. To je po njegovem mnenju nesprejemljivo, zato mora policija okrepiti proaktivno delo v romskih naseljih. To je po njegovih besedah tudi že začela izvajati. Tako se danes soočajo s potencialnimi kršitvami znotraj teh naselij, da v prihodnje do njih sploh ne bi prišlo, je pojasnil.

Do sedaj je namreč policija v teh naseljih bolj ali manj intervenirala po prejemu prijave, a to po njegovem mnenju ni rešitev problema.

Je pa opozoril, da je policija kadrovsko zelo omejena, saj jih veliko sodeluje pri varovanju meje, in če bi uspeli del policistov na meji nadomestiti z vojaki, bi lahko policiste angažirali tudi za tovrstne naloge pri reševanju romske problematike.

"Na območju Policijske uprave Novo mesto čutim, da se nekaj dogaja v pozitivni smeri. Če bodo s tem tempom nadaljevali, ocenjujem, da bo potrebnega vsaj pol leta, da bodo občani v okoliških naseljih to tudi občutili," je dodal.

Za spremembe pri socialnih transferjih, romske pomočnike ...

Sicer pa okrepljeno policijsko delovanje ni edini kratkoročni ukrep za reševanje romske problematike. Kočevski župan Vladimir Prebilič, ki je eden od podpisnikov pisma županov dolenjskih in belokranjskih občin, v katerem so opozarjali na nasilništvo in kriminal, ki da v veliki meri izhaja iz socialnega položaja predvsem dela romske skupnosti, je danes pojasnil, da so možni tudi drugi kratkoročni ukrepi. A ti morajo biti med občinami poenoteni, sicer se bodo ljudje preseljevali v tiste občine, ki so njim bolj ugodne, s tem pa se bodo težave le preselile drugam, kar ni rešitev.

Med drugim bi lahko omejili avtomatizem pri izplačevanju finančnih oz. socialnih transferjev ter bi v dogovoru s prejemnikom izredno socialno pomoč omejili z odplačevanjem dolgov, denimo za komunalo.

Poleg tega je treba sistematizirati delovno mesto romskega pomočnika na področju vzgoje in izobraževanja, saj bodo s tem lahko šole z gotovostjo zaposlile pomočnike, ki med drugim preverjajo po šolah, kateri romski otroci obiskujejo pouk in družine kontaktirajo, če otrok ne pride v šolo.

Poleg tega je treba izboljšati sodelovanje centrov za socialno delo in šole, da bi lahko bolje udejanjili institut omejevanja pravic tistih družin, katerih otroci šole sistematično ne obiskujejo.

Prebilič je pojasnil, da so v Kočevju imeli kar nekaj odvzemov otrok iz družine. Menijo, da so postopali pravilno zaradi razmer in okoliščin, v katerih so ti otroci odraščali. Sicer se zaveda, da starši težko pošljejo otroka v šolo, če doma nimajo nobenega standarda bivanja. Zato pa morajo skupaj ustvariti določene bivalne standarde.

Težave gromozanske

Tako ga veseli, da je prišlo do današnjega sestanka delovne skupine, saj jim v 10 letih, kolikor je že župan, tako daleč še ni uspelo. Težave pa so po njegovih besedah gromozanske, saj se na področju romske problematike dolga leta ni nič reševalo. Kot je dejal, si ne želi nič drugega, kot da bi živeli v miru in sožitju, ob čemer se zaveda, da so žrtve na obeh straneh. "Tudi med Romi prihaja do zelo težkih, celo brutalnih razmer. Želimo okolje, kjer ne bo noben izključen, ampak vsi vključeni," je povedal v izjavi po sestanku.

Predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc pa je dodal, da so na današnjem sestanku prišli do skupnega sklepa, da je treba izboljšati položaj romske skupnosti. Po njegovem mnenju je pomembno, da si tudi romska skupnost začrta pot, ki gre proti razvoju. Kot je dejal, se v preteklosti marsikatera zadeva pri reševanju romske problematike ni rešila, čeprav so bile za to možnosti.

Tako pričakuje, da bo v prihodnje politična volja za reševanje romske problematike in da bo dovolj sprenevedanja, da se zadeve ne da premakniti čez noč. "Teh noči je že 60 let," je opozoril.

Poleg kratkoročnih ukrepov se bodo v skupini skupaj z ekspertnimi podskupinami lotili spremembe zakonodaje in priprave programa za Rome.

‹ nazaj

Komentarji (5)

27.8.2020 3 (3) (0)OceniFejs Buk 
Ja dobro jutro, Slovenija!
27.8.2020 4 (4) (0)OceniAzrael MCMLXXXII 
Pravično bi bilo da se povrne vsa nastala škoda oškodovancu tako da se kršitelja kaznuje z delom ter samo na tak način odsluži svojo kazen , kajti to da kazen prestaja brez dela je prav zaprav potuha ter primankljaj za državo ter posredno za oškodovanca . Hvala za možnost komentiranja in upam da do teh sprememb tudi pride kajti samo tako se bo prenehala ta tiranija z strani kršiteljev . Lep pozdrav !
27.8.2020 3 (3) (0)Oceniprimoz 
Pristop občin je zelo slab. ... "... danes policijska vozila ob vstopu kamenjajo" ... Kje so bila dosedaj medobčinska redarstva? Njihova večja prisotnost pred to eskalacijo bi jo preprečila ali pa vsaj omilila. Zakaj sedaj ne sodelujejo s policijo pri angažmaju v romskih naseljih? Policija je kadrovsko zelo omejena in večja potreba na drugih področjih bo zelo zmanjšala nihovo prisotnost v problematičnih naseljih. Gdo bo zapolnil to vrzel, če ne medobčinsko redarstvo? Lahko bi jo sicer tudi župani in svetniki ter tudi drugi občinski uradniki ... In za to ni potrebno nobenega novega zakona.
31.8.2020 1 (1) (0)Ocenienkratno 
Dobrota je sirota. V prejšnjih časih, ko država še ni bila tako radodarna s socialnimi podporami in bonitetami, kot to počenja danes, so bili Romi resnični reveži. Hodili so od hiše do hiše in prosjačili za malo kruha, kakšen kos obleke, kakšno kuro in jajce so si pa sami poiskali. Tako so se potikali po celi Sloveniji. Dobri dolenjci in belokranjci jih niso napodili od svojih hiš praznih rok in zato so se Romi naselili tam, kjer so jih ljudje sprejeli. Na dolenjsko in v belo krajino. V našem glavnem mestu jih ni veliko ostalo, verjetno zato, ker tam niso ničesar dobili. Mogoče bi moral kdo na to spomniti razne današnje nevladne organizacije in varuhe pravic, ki radi trosijo na okoli očitke o nestrpnosti ljudi, ki imajo Rome za sosede.
1.9.2020 3 (3) (0)OceniTrue Truic 
Vsako lokalno problematiko obravnava in sproži najprej lokalno vodstvo in župan. Ta je odgovoren za kvaliteto življenja vseh občanov. Ta je gl. odgovorni za medsebojne odnose , ta je tudi PRVI ki mora sprožiti vse potrebno da se obćani počutijo, varno, zadovoljno in pozitivno povezovalno v svojem okolju. Ta je tudi tisti ki mora biti PRVI povezovalni element v primeru težav in njihovih rešitev. V zvezi s tem se mora lotiti problematike posredno , odgovorno, odločnp in pravično. Ni vsa uspešnost župana v gradnji oz.obnovi nekega dela mesta, urejanje okolice- materijalizma. Zgolj z lepim izgledom ne rešiš in ne ustvariš pozitivnega vzdušja sobivanja. Župan je tisti, ki bi moral sprožiti vse postopke, da bi se zadeva z Romsko problematiko uredila, ne pa da vsi imenovani do sedaj problem prelagajo na državo, policijo,itd...itd...vse le sami se ne lotijo zadev. Za dogajanja na to tematiko je konkretno v Nm glavni odgovornio GREGOR MACEDONI župan, on ima vse vzvode , oblast in institucije s katerimi bi lahko razrešil ta problem. Pa ga je ? Kolikor vem do sedaj ni narejenega nič, razen postavljen kontejner v Zabjaku. Ljudje volijo nesposobne politike, nato se pa pritožujejo - ta ista zgodba se ponavlja leta in leta v nedogled.... Čas je da se reče temu stop in se upre s prstom na gl.krivca takega stanja , to je tistega ki je ODGOVOREN in ima MOČ urejanja lokalnih zadev, nima pa volje oz sposobnosti. ŽUPANA.

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava