avto moto

15.4.2012 | 16:15 | Mitja Pungarčič, foto: Jože Lesjak

Ljubljana, Krško - Včeraj se je v Ljubljani odvila prva dirka skupnega državnega prvenstva Slovenije in Hrvaške v speedwayu. Dirko je pričakovano dobil domači voznik in desetkratni državni prvak Matej Žagar, pred hrvaškim tekmovalcem Juro Pavlicem in mladim Krčanom Maticem Ivačičem. Zadnje mesto v finalu in brez zmagovalnih stopničk je osvojil domači voznik Maks Gregorič. Od krških voznikov sta krepko pod pričakovanji končala dirko Aleksander Čonda na sedmem in Samo Kukovica na osmem mestu.

Po odpovedani uvodni dirki državnega prvenstva, ki bi morala biti na veliko nedeljo v Krškem, je vreme tokrat v Ljubljani kljub nekaj padavinam ob začetku dirke zdržalo. Kljub nekoliko mokri stezi, so gledalci videli zanimivo dirko. Domači vozniki AMTK Ljubljana, s prvim favoritom prvenstva Matejem Žagarjem, so dobro izkoristili prednost domače steze. Žagar je dirko dobil brez izgubljene vožnje. Za vstop v finale pa sta se od domačih voznikov borila Matic Voldrih in povratnik po poškodbi Maks Gregorič. Slednjemu je tudi uspelo pripeljati v finale, ker je zasedel zadnje četrto mesto. Drugo uvrščeni Jurica Pavlic se je za svoje drugo mesto moral potruditi veliko bolj, kot je to verjetno pričakoval sam, saj je po bil rednem delu dirke na tretjem mestu. To gre po uvodnih dirkah sezone pripisati predvsem dobro pripravljenemu in odločnemu mladincu iz vrst AMD Krško Maticu Ivačiču, ki je po rednem delu dirke zasedal presenetljivo drugo mesto. V svoji drugi vožnji je sicer ob dobrem štartu ter razmerah na stezi vendarle uspel za sabo zadržati in premagati celo favoriziranega Pavlico. V svojih petih vožnjah rednega dela dirke je klonil le dvakrat, in to proti Mateju Žagarju, ob dobrem poznavanju domače steze ga je pozneje, ko je steza to dopuščala, z lepim prehitevalnim manevrom premagal le še soimenjak, sicer voznik domačega AMTK Ljubljana Matic Voldrih.

Sama dirka je postregla s precej razburljivimi vožnjami in presenečenji. Prvih osem voženj, ko je bila steza zaradi dežja še precej mokra in s tem hitra samo za notranjim robom, so uvodne vožnje dobivali vozniki, ki so dobivali štarte. Tudi notranje pozicije so bile precej boljše od zunanjih, kar se je pokazalo predvsem v tistih vožnjah, kjer so bili vozniki na štartu po kvaliteti izenačeni. V prvih osmih vožnjah velja omeniti svojevrsten hendikep, ki se je tako zgodil že v četrti vožnji Krčanoma, Kukovici in Čondi. V prvem štartu te vožnje je Kukovica sicer iz tretje štartne pozicije dobro potegnil na zunanjo linijo, Čonda pa je iz popolnoma zunanjega roba s hitrim manevrom prišel na notranjo linijo. Žal sta se domača tekmovalca Malešič in Gregorič zapletla in padla in s tem povzročila ponoven štart. Le v tem sta bolje izkoristila notranji štartni poziciji in kljub trudu sta se Kukovica in Čonda morala zadovoljiti s tretjim in četrtim mestom. Prav tako je Ivačič v peti vožnji po dobrem štartu uspel ostati pred Pavlico. Edini, ki dejansko ni izkoristil najboljše notranje štartne pozicije, je bil v tej vožnji Čonda, ki je zaostajal za obema, na koncu pa je zaradi strgane verige in posledično odstopa ostal še brez ene točke.

Kljub drugačnim pričakovanjem pa so bili včeraj rezultati voznikov AMD Krško, če izvzamemo Ivačiča, pod pričakovanji. Predvsem so posavski ljubitelji speedwaya pričakovali mnogo več od aktualnega vice prvaka Slovenije Sama Kukovice, ki je na koncu zasedel s sedmimi točkami osmo mesto, in trikratnega maldinskega prvaka in tretje uvrščenega lanskega članskega prvenstva Aleksandra Čonde, ki je dirko končal mesto pred Kukovico z osvojenimi osmimi točkami. Kukovica je nerazumljivo popustil v svojih zadnjih dveh vožnjah. Ravno nasprotno pa je bilo pri Čondi, ki je po dveh ničlah iz prvih dveh voženj presedlal na drugi motor in pokazal, da se lahko kosa s konkurenco, saj je zaostal v eni od voženj le za Žagarjem, preostale pa je zmagal. Prav slednjemu bo kljub dobremu zaključku dirke še dolgo hodilo po glavi, zakaj se je o izbiri motorjev odločil napak, saj mu v nadaljevanju prvenstva ta napačna odločitev še kako lahko dela preglavice.

Dejansko si oba najboljša Krčana minule sezone v nadaljevanju državnega prvenstva ne bosta smela privoščiti več niti ene napake. Tudi preostala voznika, Denis Štojs in Žiga Radkovič se na ljubljanski razmočeni stezi nista najbolje izkazala. Prvi je osvojil pet in drugi tri točke. Kaj je dejansko pri komu od krških voznikov šlo narobe, da so rezultati pod pričakovanji, si lahko preberete na njihovih osebnih spletnih straneh.

Naslednja dirka državnega prvenstva bo že čez štirinajst dni v Donjem Kraljevcu na Hrvaškem, kjer bo četverica od petih krških voznikov poskusila popraviti slab vtis iz prve dirke.