novice

Družini prijazna podjetja skupaj v prvi šolski dan

31.8.2014 | 08:20 | J. A.

Lanskoletni prvi šolski dan na OŠ Stična. (Foto: G. Stopar, arhiv DL)

Lanskoletni prvi šolski dan na OŠ Stična. (Foto: G. Stopar, arhiv DL)

Ljubljana - Med nosilci certifikata Družini prijazno podjetje bodo letos prek 1.600 zaposlenim iz 90 podjetij omogočili, da na prvi šolski dan v šolo pospremijo svojega otroka. Gre za enega od najbolj priljubljenih ukrepov, ki ima takojšnje učinke na zadovoljstvo zaposlenih staršev.

Do danes se je v projekt certificiranja priključilo že 180 slovenskih podjetij in organizacij, ki skupaj zaposlujejo prek 70 tisoč zaposlenih, certifikat pa ima 167 slovenskih podjetij. V obdobju med letoma 2011 in 2015 je pridobitev osnovnega certifikata sofinancirana s strani Evropskega socialnega sklada, in sicer v višini 80 odstotkov stroška pridobitve osnovnega certifikata. Z letošnjim letom se zaključuje projekt sofinanciranja stroškov pridobitve osnovnega certifikata Družini prijazno podjetje, prostih pa je zgolj še 19 mest. Ekvilib inštitut certifikat Družini prijazno podjetje podeljuje skupaj z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Otroški časovni bonus, ki je podjetjem na voljo od leta 2007, je med zaposlenimi eden od najbolj priljubljenih ukrepov v okviru certifikata Družini prijazno podjetje. Od skupno 167 podjetij, ki imajo trenutno certifikat, jih je otroški časovni bonus izbralo kar 145. Ukrep predvideva več možnosti koriščenja, in sicer se zaposlenim z otroki priznajo dodatne delovne ure ali dodatni prosti dnevi. Podjetja svojim zaposlenim lahko omogočijo dodaten prost delovni dan za prvi šolski dan otroka v prvih treh razredih osnovne šole, v tednu uvajanja otroka v vrtec pa se zaposlenim lahko omogoči koriščenje fleksibilnega delavnika z zmanjšano časovno prisotnostjo. Odločitev o načinu koriščenja ukrepa otroški časovni bonus je prepuščena podjetju, so sporočili iz Ekvilib inštituta.

V anketi, ki so jo avgusta letos pripravili v Ekvilib Inštitutu, ki je nosilec projekta Certifikat Družini prijazno podjetje, in v kateri je sodelovalo 112 slovenskih podjetij s certifikatom Družini prijazno podjetje, jih ukrep otroški časovni bonus izvaja kar 90 odstotkov podjetij. Prek 80 odstotkov vprašanih podjetij svojim zaposlenim omogoča dodaten plačan prosti dan na prvi šolski dan, skoraj 60 odstotkov podjetij pa zaposlenim omogoča dodatne plačane ure ob uvajanju otroka v vrtec.

»Ukrep otroški časovni bonus v formalnem pomenu predstavlja dodaten prosti dan oziroma ure, s katerimi organizacija svojim zaposlenim omogoča, da se na prvi šolski dan ali pri uvajanju v vrtec v celoti lahko posvetijo svojemu otroku. Neformalno pa ta ukrep zaposlenim pomeni veliko več, saj s tem zaposlovalec zaposlenim sporoča, da razume njihove zasebne potrebe, da jih podpira kot starše in da razume, da so zaposleni celostna socialna in emocionalna bitja in ne le delovna sila in strošek. Prav to sporočilo je zagotovo še bolj pomembno kot dodaten prosti delovni dan,« je o ukrepu povedal vodja certificiranja Aleš Kranjc Kušlan iz Ekvilib Inštituta.

Slovenska podjetja in organizacije se lahko letos še zadnjič vključijo v postopek pridobitve certifikata Družini prijazno podjetje s pomočjo sofinanciranja stroška postopka pridobitve osnovnega certifikata. Podjetja in organizacije se lahko prijavijo do 1. februarja 2015 oziroma do zapolnitve kvote sofinanciranj. V letošnjem letu je na voljo še 19 mest. Višina sofinanciranja stroška pridobitve osnovnega certifikata je 80 odstotkov celotnega stroška pridobitve osnovnega certifikata.

Družini prijazno podjetje

Povprečno število ukrepov, ki jih posamezno podjetje izbere iz celovitega in dopolnjujočega se kataloga ukrepov, je višje od deset. Podlaga znaka/certifikata Družini prijazno podjetje so Socialni sporazum 2003 – 2005, Resolucija za enake možnosti žensk in moških 2005 – 2013 ter razvojno partnerstvo »Mladim materam/družinam prijazno zaposlovanje«. Slovenija se je pri implementaciji tega projekta ravnala po sistemu/licenci “European work & family audit”, ki ga je razvila nemška organizacija Berufundfamilie in ki izhaja certifikata Beruf&Familie. Pridobitev znaka/certifikata Družini prijazno podjetje je namenjena podjetjem in javnim ustanovam z več kot deset zaposlenimi.*

O Ekvilib Inštitutu: Ekvilib Inštitut je neprofitna in neodvisna organizacija, ki deluje na področjih družbene odgovornosti, človekovih pravic in razvojnega sodelovanja. Na področju družbene odgovornosti si prizadevamo za družbeno odgovorno delovanje vseh akterjev družbe s posebnim poudarkom na družbeni odgovornosti podjetij ter družbeno odgovornemu upravljanju s človeškimi viri. Smo nosilec postopka certificiranja Družini prijazno podjetje, ustanovitelj centra za promocijo zdrava na delovnem mestu, organizator vsakoletne mednarodne konference Poti družbene odgovornosti in partner Mednarodne šole za družbeno odgovornost podjetij.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava