novice

Lesarji po odpovedi kolektivne pogodbe tudi o stavki

3.3.2015 | 18:10 | STA, M. M.

ilustrativna slika (Foto: arhiv DL)

ilustrativna slika (Foto: arhiv DL)

Ljubljana - Sindikat lesarstva Slovenije (Sinles) po odpovedi panožne kolektivne pogodbe upa, da bodo z delodajalci le sedli za pogajalsko mizo. Odpoved pogodbe, ki je veljala za vsaj 8000 delavcev, razume kot namero za zmanjševanje pravic delavcev. Če bo do tega prišlo, napoveduje "socialni nemir" v podjetjih, pri čemer ne izključuje stavk.

Delodajalska stran je v začetku februarja odpovedala panožno kolektivno pogodbo. Pred tem so sindikatom poslali predloge za spremembe in predlagali dopisna pogajanja, na kar pa sindikat ni pristal in je želel pogajanja 'v živo', da je možno predloge pojasniti, je danes na novinarski konferenci v Ljubljani povedal Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), katere del je tudi Sinles.

Direktor združenja lesne in lesnopredelovalne industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Igor Milavec je včeraj povedal, da je delodajalska stran (pogodbo je poleg GZS odpovedala sekcija za les pri Združenju delodajalcev Slovenije) sindikalni strani predlog sprememb in dopolnitev kolektivne pogodbe poslala marca lani in jo nato večkrat neuspešno pozvala, naj posredujejo pisni odgovor. Decembra lani so ocenili, da tovrstno pozivanje ni več smiselno, in sklenili kolektivno pogodbo odpovedati.

Milavec je prejšnji teden v imenu delodajalske strani sindikalni strani poslal vabilo za sestanek komisije za določitev najnižjih osnovnih plač. Ta se bo sestala naslednji teden, na sestanku pa bo zelo verjetno del srečanja namenjen tudi pogovoru o kolektivni pogodbi, je še povedal.

Sindikati upajo, da bodo delodajalci sedli za pogajalsko mizo, da bi se dogovorili za kolektivno pogodbo. Če te ni, imajo težave tudi podjetja, med drugim glede razporejanja delovnega časa, odrejanja nadurnega dela, izplačevanja dodatkov k plači, je dejal Zorko.

"V ZSSS in Sinlesu odpoved kolektivne pogodbe dejavnosti razumemo kot namero za nadaljnje zmanjševanje ekonomskega in socialnega položaja zaposlenih v tej dejavnosti," je dejal Zorko.

"Če imajo namen zniževati prejemke, jim lahko že danes sporočimo, da bodo v svojem podjetju doživeli socialni nemir. Ne izključujemo torej niti možnosti stavk," je dodal Zorko.

Predsednik Sinlesa Lojze Raško je opozoril na težak položaj v nekaterih podjetjih, kjer imajo težave tudi z izplačevanjem plač, regresa, prispevkov. V Javorju Pivka, kjer posle vodi likvidacijski upravitelj, bi morali npr. v petek dobiti decembrsko plačo, a danes so dobili 100 evrov.

"Imajo dobre izdelke, a niti 600 evrov ne spravijo skupaj. Delavcem je prekipelo," je dejal Raško. "Potem pa odpovejo še kolektivno pogodb. To so nenormalne razmere."

Ob vsem poudarjanju pomena lesa se Rašku zdi to nerazumljivo. "To je neke vrste industrijska sabotaža," je bil oster. "Pred našimi očmi se dogaja uničevanje propulzivne panoge, ki je lahko povsod po svetu uspešna. Sedimo na vrtini nafte in je ne izkoriščamo," je opozoril.

Vse zaposlene v panogi pozivajo, naj prijavijo vse sume kršitev delovne zakonodaje v podjetjih, sindikat pa jih bo naprej posredoval inšpektoratu in organom pregona.

Raško je med podjetji, kjer obstajajo sumi kršitev, navedel Brest Cerknica, Javor Pivka, Arosa Mobilia, Gašper trženje. V Brestu npr. ima sindikat že vnaprej zbrane podpise za stavko. "V zadnjih štirih mesecih smo še vsako plačo dobili z grožnjo s stavko," je ponazoril Raško.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je dejal, da je poleg naravnih bogastev, kot sta voda in les, veliko bogastvo tudi znanje delavcev. Panoga je od leta 1990 izgubila 22.000 delovnih mest. "S temi številkami umira tudi znanje, tradicija," je opozoril.

‹ nazaj

Komentiraj prispevek

Za komentiranje tega članka morate biti prijavljeni.

Prijava