8. junij 2023 02:57 RSS facebook
spletno.urednistvo@dolenjskilist.si (07) 39 30 500
8.5.2015 | 10:50
Slavnostni govornik včerajšnje slovesnosti Borut Pahor je prisrčno pozdravil učence in zbrane v avli šole. (Foto: M. Ž.)
Mirna Peč - Mirnopeška osnovna šola Toneta Pavčka se je z včerajšnjo slovesnostjo pridružila družini Rastoče knjige. Pri tem jo je na pot pospremil slovenski predsednik Borut Pahor, ki je v svojem slavnostnem nagovoru dejal, da mu je v veliko veselje, da je znova povabljen na prireditev, ki spominja, da smo Slovenci predvsem narod kulture.
»Leta 2000 je bilo ustanovljeni Društvo Rastoča knjiga z namenom, da stalno spominja, da je beseda in knjiga osnova slovenskega žitja in bitja. Prvo knjigo v slovenskem jeziku smo dobili 450 let in prvi prevod svetega pisma 400 let pred svojo državo. Dolgo časa naš narod ni imel svoje lastne države, ni imel svoje vojske, ni imel svoje plemstva, imel pa je literaturo, knjige, šolstvo, skratka kulturo. Smo ena od redkih, morda celo edina država, ki je do svoje države prišla s kulturo. Nenazadnje je Društvo slovenskih pisateljev je v 80-letih kot znanilec slovenske politične pomladi pripravilo osnutek nove slovenske ustave. Namen društva je prav to, da bo v vsakem lokalnem okolju, predvsem preko šol skušala najti posameznike, ki s knjigo, s pisano besedo prispevajo k razvoju svojega okolja, lokalnega in širšega,« je poudaril in ob tem izpostavil pomen slovenskega pesnika Toneta Pavčka, po katerem se šola imenuje in je tudi avtor pesmi Rastoča knjiga.
Številne zbrane v avli šole, med katerimi sta bila tudi idejni oče projekta Rastoča knjiga dr. Janez Gabrijelčič in Pavčkova soproga Marija, so nagovorili še domači župan Andrej Kastelic, akademik dr. Boštjan Žekš, predsednik Društva Rastoča knjiga, in ravnatelj šole Danijel Brezovar. Slednji je dejal, da želijo nadaljevati in nadgrajevati poslanstvo Rastoče knjige in prispevati svoj delež pri ohranjanju in širjenju duhovnega bogastva, ki izhaja iz mirnopeškega okolja. S pridružitvijo projektu nadaljujejo šolski projekt znani Mirnopečani.
»Veliko Mirnopečanov je napisalo knjige in s tem prispevalo k slovenski kulturni biti. V šoli iščemo in zbiramo njihove knjige, dopolnjujemo pregled piscev, umetnikov, ustvarjalcev in drugih pomembnih Mirnopečanov. Prav tako v šoli že vrsto let izvajamo različne projekte, ki se zaključujejo v obliki katalogov, zbornikov in drugih publikacij, ki predstavljajo svojevrstno Rastočo knjigo naše šole. V šoli se zavedamo pomena knjige in branja, ustvarjanja in povezovanja preteklosti s prihodnostjo, zato pri naših učencih spodbujamo zavest, da ima vsaka sedanjost svojo preteklost in prihodnost,« je med drugim povedal.
Lepo prireditev so z nastopom obogatili učenci šole.
M. Ž.